בניית אתרי אינטרנט מתקדמים בתקן HTML5

הוא כבר, כאן אבל עדיין לא באופן רשמי. HTML5 נכנסת לשימוש לאט לאט ואפשר כבר לראות ברחבי הרשת לא מעט אתרי אינטרנט שנבנים על פי התקן החדש שנמצא בשלבי תקינה מתקדמים. בניית אתר מתקדם

לפני הכל כדאי לגעת במה זה תקן ולמה צריך אותו. התקינה באינטרנט החלה כאשר הבינו שיש הרבה בוני אתרים שמשתמשים בשיטות שונות ובדרכים שונות לכתוב את הקוד שמרכיב את האתר. התוצאה הייתה שהדפדפנים נאלצו להתמודד עם הרבה מאוד דרכים בהם היה עליהם לפענח כיצד להציג את אתר האינטרנט.

ארגון האינטרנט העולמי שם לעצמו מטרה ליצור תקן מסוים ולהגדיר איך בדיוק צריך להיכתב הקוד וליצור יישור קו בתחום שהיה מאוד פרוץ. כיום הרבה מאוד חברות לבניית אתרים עדיין בונות אתרים שלא על פי התקן אך בד בבד ניתן למצוא הרבה מאוד חברות שמדגישות את היתרון שלהם בבניית אתרי אינטרנט תקניים.

מאז שהושלמה התקינה יצאו מספר גרסאות חדשות אך מאז שיצאה הגרסה הרביעית (4.01 או גרסה XHTML 1.1 ליתר דיוק) עבר הרבה מאוד זמן, התקן עמד במקום ועולם האינטרנט והטכנולוגיה בה נעשית שימוש התקדמה מאוד ואיגוד האינטרנט העולמי יחד עם חברות הדפדפנים השונות החלו לעשות מאמצים כדי להוציא גרסה חדשה וכאן נכנסת לתמונה הגרסה החמישית (HTML5).

תחילה תאריך היעד ליציאת הגרסה החמישית היה רק ב-2022(!), הרבה מאוד זמן ביחס להתקדמות פיתוחים טכנולוגיים אחרים בתחום. סביר להניח שאם היה צורך לחכות כל כך הרבה זמן התקינה החדשה כבר לא הייתה רלוונטית (אם כי רק ימים יגידו).

מי שנכנס לתמונה כדי להאיץ את התהליך הן חברות דפדפנים שונות (אפל, מוזילה ואופרה) שהקימו את קבוצת הפיתוח וגם לחברת Google יש חלק בתהליך אך חלק זה נובע מאינטרס מסוים בעניין ובעיקר מסיבות פוליטיות כמו מלחמות אגו מול גופים אחרים בתעשייה.

היתרונות שמביא איתו התקן המתקדם רבים מאוד. אחד הדברים המדוברים ביותר זה ההתקרבות של השפה לטכנולוגיות חיצוניות בהם משתמשים היום ליישום של דברים מסוימים כמו JavaScript או פלאש. בתקן החדש למשל ניתן לשלב בקלות ובאמצעות שורות בודדות נגן וידאו או נגן קבצי קול, דבר שעד היום נעשה עם טכנולוגיות שדרשו התקנת תוספים לדפדפן, דבר שבעתיד ירד מהפרק.

דברים נוספים שניתן יהיה לעשות באמצעות הגרסה החמישית זה שילוב של ציורים, גרירה ושחרור אלמנטים, אנימציה, עבודה במצבי on/offline ובכלל ניתן לייצר באמצעות השפה המחודשת דברים שלא ניתן היה לבצע ללא התערבות של טכנולוגיות נוספות.

עוד יתרון שמביאה השפה החדשה היא הגדרות מדויקות יותר עבור האלמנטים בדף מה שיגרום לרובוטים שונים "להבין" טוב יותר את אתר האינטרנט ולקרוא אותו בצורה נכונה.

מתי כל זה יהיה רלוונטי? בעיקרון, חברות בניית אתרי אינטרנט מיישמות כבר היום את הטכנולוגיה. הבעיה האמיתית היא שלא כל הדפדפנים עדיין תומכים באופן מוחלט בתקן החדש.

בינתיים ניתן ליהנות מחלק גדול של התכונות בדפדפנים כמו ספארי של אפל, פיירפוקס של מוזילה, כרום של גוגל ואופרה. הדפדפנים של מיקרוסופט מפגרים מעט אחרי כל אלו אך כבר בגרסה 8 של אינטרנט אקספלורר ניתן ליהנות מחלק קטן של התכונות ובגרסה 9 שנמצאת כעת בשלב הבטא ישלבו במיקרוסופט תמיכה רחבה יותר בתקן החדש.

חשוב לציין שחוץ מהגרסה החדשה של HTML יוצאת גם גרסה חדשה של CSS (גיליונות סגנון מדורגים) שהיא החלק שאחראי על כל המבנה העיצובי של אתר האינטרנט אך מאמר זה עוסק ב-HTML5 ולכן על החידושים ב-CSS במאמר אחר.

רוצים שנבנה עבורכם אתר אינטרנט מתקדם ומותאם לנייד בחינם? לחצו כאן